Ciekawostki

Czy wiesz, że?

Ks. Wincenty Tymieniecki, z którego inicjatywy w 1905 r. powstał komitet budowy świątyni, był ówczesnym proboszczem w Słomczynie, a potem pierwszym biskupem ordynariuszem diecezji łódzkiej.

Ksiądz Stanisław Pancer, pierwszy rektor kościoła filialnego św. Józefa w Jeziornie Fabrycznej oraz prefekt fabrycznej szkoły był wcześniej wikariuszem parafii św. Aleksandra w Warszawie.
Ołtarz św. Józefa został zaprojektowany w Warszawie przez artystę rzeźbiarza Antoniego Bogaczyka. W ołtarzu znajduje się figura św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus, na tle wizerunku kościoła i miejscowej fabryki. Cały ołtarz jest wykonany z dębowego drewna w stylu neogotyckim. W nastawach dwóch bocznych ołtarzy umieszczono obrazy Chrystusa Króla i Matki Bożej.
Święty Józef z kościoła w Konstancinie – Jeziornie od wieku patronuje miejscowej ludności. Najpierw za swojego opiekuna wybrali go pracownicy z Królewskiej Fabryki Papieru, a teraz za jego wstawiennictwem modli się czterotysięczna parafia.
Tradycją parafii stało się nagrywanie bożonarodzeniowej płyty z udziałem ks. proboszcza i laureatów międzyparafialnego konkursu Kolęd i Pastorałek. W powstaniu płyty uczestniczą zawsze gwiazdy estrady jak np. Urszula Dudziak, Andrzej Rosiewicz, Ryszard Makowski, Karol Strasburger czy Maciek i Kuba Molędowie.
Od sześciu lat wydawany jest parafialny Kalendarz. Parafia posiada własne logo z wizerunkiem św. Józefa. Wydawane też jest pismo dla dzieci „Okruszek”.
Parafia organizuje wyjazdy wakacyjne dla dzieci z grup parafialnych „Wakacje z Bogiem” i zimowiska czyli półkolonie przy parafii.
„Agencja Dobroci” – grupa charytatywna dzieci organizująca pomoc dla najbardziej potrzebujących. Współpracujemy z Hospicjum Ojców Marianów w Warszawie.
W parafii działają grupy formacyjno-modlitewne: Oaza, Młodzieżowa Grupa Biblijna, Szkoła Nowej Ewangelizacji.
Modlitewne grupy dorosłych obejmują: Totus Tuus, Czcicieli Miłosierdzia Bożego i siedem róż Różańcowych. Najstarsza z nich ma 100 lat. Przez 48 lat kołem różańcowym opiekowała się ś. p. Genowefa Konik
Parafię integrują majówki – spotkania modlitewne przy kapliczkach i przydrożnych krzyżach w poszczególnych wioskach i osadzie Mirków, połączone ze wspólnym śpiewem i Agapą. Wielką pomocą jest zaangażowanie miejscowych sołtysów i innych liderów lokalnej społeczności.
Po śmierci papieża Jana Pawła II spontanicznie wyłoniła się grupa, która w każdy pierwszy piątek miesiąca prowadzi tzw. „adorację papieską”.
W październiku z udziałem sportowców i artystów scen polskich, władz gminy od 2007 roku organizowany jest w Habdzinie „Bieg Papieski”, który rozpoczyna się Mszą św. przy ołtarzu polowym. W ostatnim biegu wzięło udział 300 uczestników. W organizacji Biegu, jak również innych festynów, wielką pomoc okazuje firma reklamowa „DEMa”.
Schola parafialna przygotowuje w ciągu roku koncerty muzyki religijnej, prezentowane z okazji Bożego Narodzenia, wspomnienia św. Cecylii i innych Świąt.
Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada odbywa się co roku w kościele Apel Poległych, Msza za Ojczyznę i uroczysty koncert muzyki polskiej.
Od 2006 roku parafia współpracuje z Bankiem Żywności w Warszawie, wspomagając około 300 najbardziej potrzebujących rodzin. Paczki przygotowują grupy charytatywne: „Agencja Dobroci” (grupa dziecięca), wolontariat młodzieży i wolontariat dorosłych.
W 2009 roku w Ciszycy powrócono do tradycji organizowania wiejskiego festynu zielonoświątkowego, rozpoczynającego się polową Mszą św.