Witamy na stronie parafii św. Józefa

Oblubieńca NMP

w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą!

 

Z OSTATNIEJ CHWILI!!! Z OSTATNIEJ CHWILI!!! Z OSTATNIEJ CHWILI!!!

 

 

 

Słowo Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza w związku ze złagodzeniem ograniczeń dotyczących kultu religijnego

 


Od 30 maja br. obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące wielu dziedzin życia, w tym kultu religijnego, w czasie pandemii COVID 19. Po dwóch i pół miesiąca obostrzeń sanitarnych możemy wreszcie wrócić do uczestnictwa w Eucharystii, która jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. Bez Eucharystii, szczególnie sprawowanej w Dzień Pański – Niedzielę, nie możemy w pełni żyć jako chrześcijanie. W czasie ścisłych restrykcji, kiedy wiele osób uczestniczyło we Mszy św. duchowo poprzez transmisje telewizyjne i internetowe, doświadczyliśmy głodu Eucharystii przeżywanej we wspólnotach wiary.

Uświadomiliśmy sobie, że taka forma uczestnictwa we Mszy św. jest formą zastępczą, uprawnioną w nadzwyczajnych sytuacjach. Od najbliższej soboty będziemy mogli powrócić do zwyczajnych form praktyk religijnych. Zachęcam więc do powrotu do naszych świątyń parafialnych.

W związku z tym księży proboszczów proszę też o roztropność odnośnie do transmisji telewizyjnych i internetowych Mszy świętych. Wydaje się, że Msze święte dla chorych, transmitowane w mediach przed pandemią, wystarczająco zaspokoją potrzeby wiernych w nowej sytuacji.

Z uwagi na złagodzone rygory na czas epidemii, odwołuję dyspensę z dnia 26 marca 2020 r. Wracamy do zwykłych zasad, obowiązujących w prawie kościelnym, na mocy których od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. zwolnione są osoby w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji lub mające wskazania władz sanitarnych (na przykład pozostające w kwarantannie) oraz osoby sprawujące opiekę nad chorymi i niepełnosprawnymi, co w niektórych przypadkach uniemożliwia im udział w niedzielnej Eucharystii.

Obecne możliwości pozwalają już na planowanie – nawet jeszcze przed wakacjami – w porozumieniu z rodzicami dzieci i młodzieży – uroczystości bierzmowania i Komunii św. W parafiach możliwa też jest praca z grupami duszpasterskimi, do czego z serca zachęcam zarówno duchownych jak i świeckich.

Przypominam wszystkim wiernym o obowiązku przystąpienia do wielkanocnej Komunii św. Okres ten kończy się 7 czerwca br. , w Uroczystość Trójcy Świętej. Wiąże się z tym sakramentalna spowiedź, którą należy odbyć nawet jeśli w czasie pandemii wyrażaliśmy doskonały żal oczyszczający z grzechów ciężkich. Bardzo proszę wszystkie parafie o umożliwienie w najbliższych dniach spowiedzi św. wszystkim wiernym oraz o upowszechnienie informacji o czasie sprawowania sakramentu pokuty i pojednania.

Choć restrykcje łagodnieją, groźna epidemia trwa nadal. Bardzo proszę o odpowiedzialne zachowania zwłaszcza w zgromadzeniach liturgicznych, o stosowanie maseczek, zachowywanie higieny i wszystkich obowiązujących zasad w miejscach kultu. Podczas pandemii preferowane jest przyjmowanie Komunii św. na rękę. Mimo to duszpasterze nie powinni odmawiać możliwości udzielania Najświętszego Sakramentu do ust, z zachowaniem przepisów higienicznych. Proszę o godne zorganizowanie udzielania Komunii św. w obu formach, z właściwym ich rozdzieleniem.

Nowe przepisy dotyczące sprawowania kultu w czasie pandemii pozwalają na zorganizowanie procesji Bożego Ciała, chociaż w zredukowanej formie. W związku z tym, proszę Księży Proboszczów, by kierując się roztropnością zorganizowali na terenie kościelnym procesję do czterech ołtarzy, z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów.

Pragnę podziękować wszystkim wiernym za troskę o ludzi dotkniętych wirusem, za szlachetne zachowania w czasie epidemii, które były wyrazem odpowiedzialności za innych, zwłaszcza najsłabszych. Szczególne słowa podziękowania kieruję do służby zdrowia. Tylu wiernych dawało przykład autentycznej wiary, która przejawia się w dziełach miłości, szczególnie wobec ludzi najbardziej potrzebujących pomocy.

 

† Kazimierz Kardynał Nycz

Arcybiskup Metropolita Warszawski

 

Warszawa, 29 maja 2020 roku

 
 

Informacje z Kancelarii Premiera Rady Ministrów ze środy 27 maja AD 2020!

 

NOWE ZASADY, KTÓRE BĘDĄ OBOWIĄZYWAĆ OD SOBOTY 30 MAJA 2020 R.

 

DRODZY PARAFIANIE I GOŚCIE!!!

 

W sprawie „Uroczystości religijnych i pogrzebów” KPRM informuje, że:

 

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

 

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

 

Z Bogiem! Polecamy Was i Waszych bliskich miłosiernemu Panu!

Kapłani z parafii św. Józefa w Konstancinie-Jeziornie

 
 

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy w tej trudnej sytuacji wspierają działalność naszej Parafii poprzez bezpośrednie internetowe wpłaty na konto parafialne. Bóg zapłać!

 

Duszpasterze

 
 

Podstawowe informacje o Parafii

Nasza Parafia liczy ok. 4 tys. mieszkańców. Proboszczem Parafii jest ks. Robert Tomasik (od lipca 2015), który wraz z Księdzem Bartłomiejem Warownym, wikariuszem naszej Parafii od 1 sierpnia 2018 roku, czuwa nad duchowym i materialnym rozwojem naszej wspólnoty. W skład parafii wchodzą osiedla: Mirków, Porąbka, Empire, część Bielawy i Jeziorny, a także miejscowości: Habdzin, Opacz, Ciszyca, Obórki i Kępa Oborska. Kościół w stylu neogotyckim został wybudowany według projektu Hugona Kudery w latach 1907-1909, ze składek społecznych, na terenie ofiarowanym przez właścicieli fabryki papieru. Od marca 1957 roku, dekretem Sługi Bożego Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, jest kościołem parafialnym. Ten diamentowy Jubileusz świętowaliśmy uroczyście w ostatnią niedzielę maja 2017 roku.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami na temat naszej Parafii.

 

 

Msze św. w niedziele odprawiamy o godz.:

8:30

10:30 (suma)

12:00 (dla dzieci)

15:00 dodatkowa Msza św. (obowiązuje od dnia 15 marca AD 2020 do odwołania)

18:00 (dla młodzieży)

Msze św. w tygodniu: godz. 7:00 i 18:00

 

UWEAGA!!! Nabożeństwa majowe i czerwcowe od 2020 roku - codziennie o godz. 17.15 (!!!)

 

 

Nabożeństwa Wielkopostne:

 

Gorzkie Żale - w niedziele o godz. 17:15

 

Drogi Krzyżowe - w piątki - dla dzieci o godz. 17:30

- dla młodzieży i dorosłych ok. 18:45

 

Msze św. roratnie (w Adwencie): odprawiamy od poniedziałku do piątku o godz. 6.50 /// w soboty - o godz. 7.00

 

 

DRODZY GOŚCIE I PARAFIANIE!

 

KANCELARIA PARAFIALNA

 

 

Normalnie, w ciągu roku szkolnego (do końca czerwca), poza okresem kolędy, KANCELARIA jest czynna

w następujących godzinach:

 

PONIEDZIAŁEK

WTOREK

ŚRODA

CZWARTEK

PIĄTEK

SOBOTA


8.00 ÷ 9.00


8.00 ÷ 9.00


8.00 ÷ 9.00


17.00 ÷ 17.45


17.00 ÷ 17.45

 

czyli w poniedziałki, środy i piątki od 17:00 do 17:45


(w maju i czerwcu najczęściej do 17.30 z racji na nabożeństwa)

 

a we wtorki, czwartki i soboty od 8:00 do 9:00

 

(w innych godzinach po telefonicznym ustaleniu z duszpasterzami w zakrystii lub pod numerem 22.754.38.67.)

 

ZAPRASZAMY!

 

Kancelaria jest nieczynna w niedziele i uroczystości kościelne, święta państwowe i I. piątki miesiąca oraz w poniedziałki (w maju i w czerwcu).

 

 

Podczas trwania kolędy (zasadniczo tylko w styczniu i lutym)

następuje zmiana godzin funkcjonowania kancelarii

według następującego rozkładu:

 

PONIEDZIAŁEK

WTOREK

ŚRODA

CZWARTEK

PIĄTEK

SOBOTA

8.00 ÷ 9.00

8.00 ÷ 9.00


8.00 ÷ 9.00

8.00 ÷ 9.00


19.00 ÷ 20.0019.00 ÷ 20.00

 


 

UWAGA!!! Porządek Mszy św. ulega zmianie

w miesiącach wakacyjnych (lipiec - sierpień):

godz. 7:00 (poniedziałki - wtorki - czwartki)

godz. 18:00 (środy - piątki - soboty)

UWAGA!!!

Godziny otwarcia kancelarii również ulegają zmianie w miesiącach wakacyjnych (lipiec - sierpień):

w poniedziałki - wtorki - czwartki - w godz. 8:00 - 9:00

w środy i piątki - w godz. 17:00-17:45

w soboty kancelaria jest nieczynna.

 

PatronPatron Parafii św. Józef Oblubieniec NMP